top of page
2019-12-04 18.42.50.jpg

HISTORIA KLUBU

 

Klub SP3ZBY został założony w 1973 roku przez: kol. Jana Janickiego SP3GBJ (obecnie SP5GBJ), kol. Bernarda Jaskólskiego SP3IFA jego brata Tadeusza SP3HUP, kol. Lecha Garczyńskiego SP3EPK, kol. Mirosława Antoniaka SP3DWE obecnie SP3NX oraz kol. Andrzeja Wasilewskiego kol. Zbigniewa Zawadkę i Zenona Lukjana.

Różne były siedziby klubu aż w 1975 zostało powołane woj. pilskie i powstał klub przy Zarządzie Oddziału PZK w Pile o znaku SP3PLV gdzie koledzy z poprzedniego klubu SP3ZBY przenieśli się do tego klubu. W lipcu 1982 roku zorganizowano obóz łączności dla członków ZHP i LOK gdzie używano znaku SP3KHJ/3 w m. Strączno koło Wałcza na Wale Pomorskim. Komendantem obozu był dh. Adam Gawroński SP3EAX oraz osobami funkcyjnymi byli kol. Kazimierz Janucik SP3MFC, dh Wiesław Nawłoka SP3AXG. Po powrocie z obozu zrodziła się myśl o reaktywowaniu kluby SP3ZBY. Rozpoczęto starania o pozyskanie pomieszczenia na działalność klubu. Podjęto próbę remontu pomieszczenia po magazynie komendy Hufca ZHP w Pile, ale stan techniczny nie dawał gwarancji na przeprowadzenie remontu.

Dopiero rozmowy Komendanta Hufca ze SM.”JADWIŻYN” dały spodziewany skutek. 17 grudnia 1983 roku odebrano klucze od lokalu umiejscowionego w pomieszczeniach piwnicznych wybudowanego bloku przy ul. Łącznej 33B. Po adaptacji pomieszczenia uzyskano pozwolenie na nadawanie nr.10/13/K/84 o znaku SP3ZBY i mocy 50 W kat.I

·         Prezesem klubu został kol. Bogusław Chmiel SP3LYO

·         Kierownikiem radiostacji został kol. Adam Gawroński SP3EAX

·         Operatorzy kol. Zdzisław Nowaczewski SP3HFX, kol. Wojciech Piwoński SP3BTK

·         Członkami klubu kol. kol. Jadwiga Gawrońska SP2075-PI, Dariusz Tokarski SP3EIE, Krzysztof Muszyński SP2116-PI, Roman Margraf SP2128-PI.

 

Zakupiono mini transeiver „TRAPER-83” o mocy 10 W i uzyskano odbiornik R-250M z Jednostki Wojskowej 1960 w Pile. Pierwsze QSO po reaktywowaniu przeprowadził dh Adam SP3EAX w dniu 22.06.1984.r. W roku 1984 brano udział w różnych akcjach pokazowych jak:

-          XIV Centralny Rajd ZSMP szlakiem zdobywców wału pomorskiego w m. Zdbice .

-          Ekspedycja na stanice KH Piła w m. Próchnówko koło Mirosławca

-          W sierpniu 1984.r. w m. Drawski Młyn udział na starcie V Międzynarodowego Biegu im. Józefa Nojiego .

-          40 Rocznica Powrotu Ziem Północnych i Zachodnich do Macierzy

-          41 Rocznica LWP w m. Zdbice.

 

W 1985 r. rozpoczęto szkolenie nowych członków klubu , a w dniu 29.01.1985 r. dokonano oficjalnego otwarcia klubu przez Prezesa SM „Jadwiżyn” p. Kurcina, z-ca komendanta Chorągwi Pilskiej. dh Lubę Chocianowicz, kom.Hufca Piła dh Brunona Rybarczyka, patrona klubu płk. Eugeniusza Adamczaka.

W dniu 05.02.1985.r.pierwszy wyszkolony adept - kol. Tomasz Rudnik po zdaniu egzaminu wewnętrznego w klubie uzyskał znak nasłuchowy SP2159-PI

W maju 1985 .r. zorganizowano pokazową pracę w II Zlocie ZHP Chorągwi Pilskiej na wyspie w odnogach rzeki Gwda w centrum Piły.

W lipcu zorganizowano I Krótkofalarskie Dni Aktywności Stanic ZHP Wału Pomorskiego, obsadzono 10 stanic ZHP na Wale Pomorskim stacjami indywidualnymi oraz 4 stacje: 2 z Piły i po jednej z Wałcza i Chodzieży. Udział w tym spotkaniu wzięło 5 stacji zagranicznych 45 klubowych oraz 126 stacji indywidualnych.

W sierpniu 1985.r. wyjazd do m.Osiek nad Wisłą gdzie używano Znaku SP3ZBY/2.

W marcu 1986 .r. zakupiono transeiver,wzmacniacz mocy oraz licznik częstotliwości wykonaniu własnym przez kol.SP3CFM i SP3HFX

W maju 1986.r. ponowna praca na wyspie w centrum Piły z okazji Zlotu Hufca Piła .

Również w maju wzięto udział w pracy na rzecz Ochrony Środowiska pn. ŻUŁAWY- 86 zorganizowanej przez Obronę Cywilną Kraju i używano znaku SR60G.

W maju praca na obchodach Dnia Dziecka pracując na rzecz SM „Jadwiżyn” w Pile. Klub odwiedzili różni goście z kraju i zagranicy.

W sierpniu 1986.r. wzięto udział w Harcerskich Zawodach na Orientację w m. Strączno.

W październiku 1986r. udział w I Turystycznym Rajdzie Samochodowym „Jadwiżyn”.

W październiku 1986r. dh Adam Gawroński SP3EAX bierze udział W Sejmniku pn. Politechniczne Wychowanie Młodzieży zorganizowanej przez KG ZHP w ZSRR.

W listopadzie 1986r. udział w Giełdzie Piosenki Turystycznej pn. Człap 86.

Rok 1987 to udział w zawodach SP-K, zaliczanie nowych krajów oraz udział w zawodach PZK, LOK i ZHP.

W maju praca z okazji Dnia Dziecka na Zlocie Hufca Piła .VI Młodzieżowy Zlot i I Rajd „Świętojanki 87”, udział w biwakach rodzinnych z radiostacją w m. Stobno koło Piły i w m. Osiek nad Wisłą.

Udział w Rajdzie Ocalić Od Zapomnienia w m. Głubczyn koło Złotowa i przeprowadzenie konkursu radiowego pn. Co wiem o V Dzielnicy Polaków w Niemczech .

W grudniu 1987.r. akcje pokazowe w szkołach podstawowych nr.3 w Pile.Również w grudniu za działalność na rzecz Chorągwi i Hufca Pilskiego uzyskano komputer Atari 130 oraz monitor, zakupiono z własnych środków pieniężnych magnetofon wraz z interfejsem

Nowy adept klubu Janusz Klink uzyskał znak nasłuchowy SP2176-PI.

W 1988 .r. udział członków klubu w HAZ 88 w m. Zamość i używanie znaku SP3ZBY/8 (komendant: dh Kazimierz Janucik SP3MFC) na którym powołano I Samodzielną Drużynę Łączności

W  marcu 1988 kol. Artur Śniegocki SP3OSJ sympatyk klubu i dh Adam Gawroński SP3EAX nawiązali I QSO nowym rodzajem emisji RTTY ze stacją ze Szkocji, użyto sprzętu klubowego oraz własnoręcznie wykonanego modemu do odbioru emisji cyfrowych.

W maju udział w biwaku klubu w m. Strączno.

W lipcu 1988 r. udział w Zlocie ZHP na polach Grunwaldu w ramach HAL 88, udział wzięli dh Adam SP3EAX i jego żona Jadwiga SP2075-PI z klubu SP3ZBY oraz dh Czesław Hajduk z żoną z klubu SP3ZBZ z Chodzieży i używano znaku SP3ZBY/4 w m. Narty koło Szczytna na Mazurach .

W dniu 22.07.1988r. znak stacji SP3ZBY/4 zastąpiono znakiem SP0OSM na XV Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży pracując na stadionie sportowym w Pile praca trwała do 31.07.88.r.

W sierpniu tegoż roku udział w HAL 88 na stanicy KH Piła w m. Próchnówko koło Mirosławca na wale pomorskim.

We wrześniu udział w Polnym Leszczyńskim Dniu w m. Stare Bojanowo koło Leszna o znaku SP3ZBY/3 w ramach współpracy KH ZHP Piła i Leszno.

W 1988r. kol. Wojciech Orgańiściak SP3SXE i Janusz Klink SP3SLC uzyskali pierwsze licencje nadawcze.

Rok 1989 rozpoczęto zabawą sylwestrową w siedzibie klubu i nowego powołanego klubu na bazie I Samodzielnej Drużyny Łączności SP3ZKP, któremu użyczono do wspólnego użytku pomieszczeń klubu.

W styczniu praca pokazowa z okazji IV Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Chorągwi Pilskiej.

Zorganizowano HAZ 89 w m. Sulejówek gdzie używano znaku SP3ZBY/5 k-t dh K.Janucik SP3MFC.

W kwietniu i maju biwaki i pokazowa praca w szkole w m.Lotyń koło Szczecinka i m. Martew w schronisku młodzieżowym.

W czerwcu 1989 .r. dh Marek Bejczak otrzymuje licencję o znaku SP3SXS, oraz udział w Małym Festiwalu Piosenki w m. Łobżenica

W lipcu udział w XX Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży w m. Zdbice koło Wałcza oraz w HAL 89 w m. Próchnówko.

W 1990 r. udział w zawodach zagranicznych i krajowych.

W latach 1991-1999.r. osłabienie działalności klubu z powodu perypetii lokalowych i zmian siedzib klubu i tak; rok 1993 lokalizacja w SP nr.6 w Pile na ul. Żeromskiego –nabór kandydatów zainteresowanie mierne pomimo wielu akcjom i starań .

Rok 1996 lokalizacja klubu przy Klubie Garnizonowym WP –organizacja giełd krótkofalarskich.

Rok 1999 ponowne rozmowy ze SM” Jadwiżyn” i uzyskanie pomieszczenia w pomieszczeniu piwnicznym na ul. Łączna 21b do chwili obecnej.

Obecnie organizowane są prace pokazowe na stanicach w m. Strączno i m. Próchnówko oraz spotkania okazjonalne byłych członków ZHP PZK i LOK, praca DX-owa na pasmach.

Klub jest klubem elitarnym do którego przyjmowani są członkowie według zatwierdzonego regulaminu gdzie trzej najstarsi członkowie Klubu w tajnym głosowaniu tylko jednogłośnie przyjmują nowych członków (dotyczy to tylko członków starszych nie młodzieży ) w celu ustrzeżenia się błędów z przeszłości gdzie zostało osłabiona działalność klubu.

Zmiany jakie zaszły w ostatnich latach spowodowały duże szkody w działalności klubów nie tylko ZHP ale i innych.

W latach 2000 – 2004 roku dalsza stagnacja klubu i jego członków. W obecnym okresie członkami klubu są SP3BTK, SP3DVO ( ex SQ3DVO ) SP3EAX, SP3HFX, SP3TUT, SQ3KT. W tym czasie rezygnuje z przynależności do klubu SP3SLC.

Praca w klubie opiera się tylko i wyłącznie na braniu udziału w różnych zawodach. W 2000 roku klub jest współorganizatorem spotkania krótkofalarskiego pn. Świętojanki 2000 łącznie z klubem SP3KLZ i SP3ZKP. W dniach od 1 – 15 maja 2005 r. klub zmienia znak na znak okolicznościowy 3Z3VD z okazji Dnia Zwycięstwa. Takich stacji jest 21 i klub przeprowadza ponad 7500 qso różnymi emisjami SSB, CW, BPSK i FM pracując na różnych pasmach i zajmuje II miejsce w aktywności na pasmach. Za swoją pracę otrzymujemy dyplom „CLASSE SPLENDID” oraz statuetkę a operatorami byli SP3AMY, SP3CMA, SP3DBD, SP3DVO i SP3EAX. W trakcje tej aktywności bierzemy udział w zawodach Warszawskich oraz Dnia Strażaka i zajmujemy VI miejsce. Przeprowadzamy łączność ze stacją SP60KLS z okazji 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego STUTTHOF i uzyskujemy dyplom.

W dniach 20 -30 listopada 2005.r. z okazji 60 rocznicy utworzenia Hufca Piła klub zmienia znak na HF60HF.Bierzemy udział w zawodach Andrzejkowych zajmując IV miejsce.

W 2006.r. klub tylko raz organizuje stanowisko pokazowej pracy na pasmach KF, UKF oraz pracy przez GPRS na VI Wielkopolskiej Wystawie Gospodarczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw które jest zorganizowane na Hali sportowej w Pile.

Od drugiej połowy 2006 rok. klub pracuje sporadycznie na pasmach i zawodach ze względu na brak sprzętu klubowego. Do wszystkich zawodów i akcji używa się sprzętu prywatnego członków klubu i sympatyków i tak SP3AMY, SP3DBD, SP3DVO, SP3EAX.

W roku 2008 w dniach od 15 – 18 maja Adam SP3EAX organizuje wyjazd z radiostacją do uaktywnienia gminy Bedlno w okręgu SP7 i pracuje z m. Garbów i w dniu 19 maja przemieszcza się do gminy Obrowo w okręgu SP2 i pracuje z m. Osiek nad Wisłą. Awaria sprzętu nie pozwala na dojazd do gminy ościennej Czernikowo. Praca z gminy Obrowo trwa od 20 – 22 maja.

W 2009.r. klub za pośrednictwem Adama SP3EAX pracuje w akcji ”NO MORE WAR” (Nigdy Więcej Wojny) organizowanej przez MON i ZG PZK, zaliczając łączności do dyplomu podstawowego. W trakcie tej pracy zalicza łączność ze znakiem SP70WAR z ponownej pracy z muzeum w STUTTHOFIE i za to otrzymuje piękny folder, okolicznościową kartę QSL oraz dyplom.

 

 

Opracował:

phm. Adam Gawroński SP3EAX

bottom of page